Sport

Rodzaje aktywności fizycznych – pływanie

 

Zalety pływania

Pływanie należy do bardzo popularnych rodzajów aktywności rekreacyjnych. Jednocześnie jest też dyscypliną sportową, uwzględnianą we wszystkich ważniejszych imprezach sportowych. Pływanie korzystnie wpływa na ludzki organizm. Poprawia jego ukrwienie, zwiększa wydolność pracy serca i pojemność płuc, pomaga utrzymać dobrą kondycję fizyczną, poprawia samopoczucie. Dodatkowo też wzmacnia mięśnie grzbietu podtrzymujące kręgosłup, koryguje liczne wady postawy. Siedzący tryb życia sprawia, że co druga osoba ma różne problemy z kręgosłupem. Często te dolegliwości zaczynają się już od najmłodszych lat. Ćwiczenia w wodzie mogą skutecznie im zapobiegać. Wpływają też na poprawę sylwetki i redukcję masy ciała. Pływanie należy do tych rodzajów aktywności, które w bardzo szybkim tempie przyczyniają się do spalania tkanki tłuszczowej. Także osoby po wypadkach, udarach szybciej dochodzą do pełnej sprawności, dzięki różnym formom ćwiczeń w wodzie.

Kiedy rozpocząć naukę

Nauka pływania może rozpoczynać się już od wczesnego okresu życia dziecka. W całej Polsce większość szkół pływackich oferuje pierwsze lekcje dla niemowląt od 3 miesiąca życia, oraz dla ich rodziców. Warto też wspomnieć o specjalnych zajęciach dla seniorów. Naukę pływania można więc zacząć w każdym wieku. Aktywność ta może jednak przy zbyt dużej intensywności, zwłaszcza u ludzi młodych, przyczyniać się do powstawania różnych dysproporcji w budowie ciała. Pływanie szczególnie rozwija bowiem mięśnie klatki piersiowej i ramion.

Style pływania

Istnieją różne style, pozwalające utrzymać się w wodzie. Wśród nich dominuje styl klasyczny, czyli żabka, oraz kraul, styl grzbietowy i motylkowy. Warto uczyć się ich pod okiem instruktora, by uniknąć najczęściej popełnianych błędów i złych nawyków, które w efekcie mogą niekorzystnie wpływać na kręgosłup i przyczyniać się do różnych wad postawy. Łatwym do opanowania stylem pływania, jest styl grzbietowy, jak również żabka, a także styl imitujący sposób poruszania się w wodzie czworonoga, popularnie określany „pieskiem”. Ciekawą odmianą jest również tzw. „żabka dyrektorska”, będąca błędnym wariantem klasycznej żabki, gdyż podczas pływania głowa cały czas utrzymywana jest ponad powierzchnią wody. W żabce klasycznej konieczne jest naprzemienne wynurzanie i chowanie głowy pod wodą. Najwięcej problemów sprawia jednak styl motylkowy, popularnie określany też delfinem. Wymaga on od osoby pływającej bardzo dobrej koordynacji i dużej siły. Technika ta możliwa jest do opanowania tylko z pomocą instruktora, a jej dobrego przysowjenia potrzeba długich tygodni ćwiczeń i sporo cierpliwości.

Dodaj komentarz